Kahvenin Doğru Öğütülmesi

Kahve Nasıl Öğütülür

Kahve Nasıl Öğütülür; İlk kriter demleme yöntemine uygun olmalıdır. Çekirdeğin karakteri ve kahve severin beklentilerine göre de ufak dokunuşlarla şekillenir.

Öğütülmüş kahvenin korunması çok zordur.  Ayrıca kötü öğütülmüş bir kahve, aslında harika olan bir kahvenin sizi hayal kırıklığına uğratmasına neden olabilir.

Kahvenizi KORUMA, doğru KALINLIK ayarı ve kişisel DOKUNUŞLAR, öğütülmemiş kahve almanızı ve kahvenizi demlemeden hemen önce öğütmenizi gerektiren üç nedendir.

Keşfet Beanofme Air Roasting
KORUMA
Kahve ilk öğütüldüğünde aromalar çok hissedilirken, neden bekleyen kahvede durum aynı değildir?

Hiç Öğütmeden Kavrulmuş Çekirdek Olarak Kahve Demlediniz Mi?

Muhtemelen hayır. Çünkü tadı olmayacaktır. Kahveye aroma ve lezzet veren yağlar, mineraller ve gazlar kavrulmuş çekirdeğin içindedir. Oksijen, nem ve karbondioksit öğütülmüş kahvenin kimyasal durumunu değişmesine etki eder. Yani; öğütülmemiş çekirdek, kahveye lezzet veren ve fayda sağlayan yağlar, mineraller ve gazları içinde korur. Kahve öğütüldükten 15-20 dk sonra insan hayatına bir çok katkı sağlayan faydalı niteliklerini kaybetmeye başlar.

Nasıl ki taze meyve suyunu konsantre meyve sularına tercih ediyorsanız ve taze meyve suyunu içmeden hemen önce sıkıyorsanız kahvede de benzer bir mantık çalışır.

KALINLIK

Demleme Yöntemine Göre Kahve Nasıl Öğütülür?

Nitelikli kahvenin öğütülme inceliğini, yapacağınız demleme yöntemine göre ayarlamanız gerekmektedir. Örneğin; Hario V60 demleme yöntemi için ORTA kalınlıkta öğütülmüş kahve kullanılırken,  Moca pot demleme yöntemi için ORTA İNCE kalıklınlıkta öğütülmüş kahve kullanılır. Yada; Türk kahvesi için öğüttüğünüz bir kahve ile Aeropress demleme yapmak size ve kahveye haksızlık olacaktır.

Ayrıca kahveniz öğütüldükten sonra mümkün olduğu kadar homojen olması önemlidir. Nasıl ki yemek yaparken sebzeleri mümkün olduğu kadar eşit dilimlemeye çalışıyoruz. kahvede de benzer bir mantık çalışır.

OgutmeKivamYENIdetaylar
DOKUNUŞLAR

Kahvenin Öğütülmesinde Kişisel Dokunuşlar Nedir?

Demleme yöntemleri için genel olarak kabul gören öğütme kalınlıkları olmakla birlikte, her kahvenin asitlik oranı, barındırdığı aromalar ve gövde dengesine göre aynı demleme yönteminde az da olsa kalınlık ayarına kişisel dokunuşlar yapmak kahveden maksimum lezzeti almanızı sağlayabilir.

Kahve öğütülmesi inceldikçe su ile temas esnasında aromalar daha fazla ortaya çıkar ama gövde daha belirgileşebilir ve bu da fincana acılık verebilir.  Örneğin güçlü aromalara ve dengeli gövdeye sahip bir çekirdek demleme yöntemine göre genel olarak kullanılan kalınlık ayarından biraz daha ince öğütülebilir; ya da baskın gövdeli bir kahvenin sahip olduğu aromaları gölgelememesi için biraz daha kalın öğütülebilir.

BeanofMe kimdir?

Nitelikli kahvenin öğütülmesi ve aşamaları ile ilgili bütün detaylar için öğütme videomuzu izleyebilirsiniz.

Demleme Yöntemine Göre Kahve Öğütme Tablosu

Kahve demleme yöntemlerine göre kahve nasıl öğütülür

Öğütülmüş Kahvenin Elenmesi

Kahvenin farklı demleme yöntemlerine göre öğütülme kalınlıkları için mikron ölçü birimi kullanılır. Ayarlı değirmenler bu konuda kahvesevere yardımcı olsa da sadece öğütülmüş kahveyi eleyen ve bünyesinde farklı mikron aralıklarında elekler bulunduran kahve elekleriyle öğütülmüş kahvenizi elenmesi işlemi tam olarak istenilen mikron aralıklarında öğütülmüş kahve kalınlıkları elde etmek mümkündür. Kahve eleği üretiminde uzman Kruve firmasının elekleriyle kahve keyfiniz daha da derinleşecek.

Kahve Öğütmek için Değirmenler