CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME

Aromatik Berraklık, İnce Kahve, Düşük Gövde

CHEMEX, özel tasarımı ile borosilikat camdan yapılmış, bilimsel olarak tasarlanmış patentli Bonded Filitresi olan popüler bir kahve demleyicisidir.

Chemex, 1941 yılında kimya doktorası yapmış Peter Schlumbon adındaki bir mucit tarafından icat edilmiştir.

Tasarımı kahvenizin daha uzun süre sıcak kalmasını ve aromaların demleyicide hapsolmasını sağlar. Borosilikat cam gözeneksidir. Bu sayede demleyicininin yüzeyine tortu ve leke tutunamaz. CHEMEX®  patentli Bonded Filitresi sayesinde tortusuz, parlak fincanlar elde edersiniz. Bu özellikleriyle Chemex  nitelikli kahve tutkunu herkesin tavsiye ettiği bir kahve demleyicisidir.

Kum saatine benzer görünüşü ve şık ahşap tutacağı ile hem dekoratif hemde işlevsel olarak evinizde daimi bir ekipman olarak yerini alacaktır.

Chemex ile kahve demleme

Üst kısmı bir portra – filtre, alt kısmı da kahvenin süzüldüğü sürahi ve ortasındaki ahşap tutacak bulunmaktadır.

DOĞRU ÖĞÜTME

Chemex ile kahve demleme, aromatik berraklığı yüksek ince bir kahve elde etmenizi sağlar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu kahvenizi demlemeden hemen önce doğru öğütmektir.

CHEMEX İLE KAHVE DEMLEME REHBERİ

Chemex ile Kahve Demleme
Chemex ile Kahve Demleme

Chemex, kendine özel kare şeklinde Chemex Kağıt Filtre kullanır. Asimetrik bir tarafı üç kat, diğer tarafı tek olmak üzere katlanır.

Chemex ile Kahve Demleme

700 ml suyu 94 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Chemex ile Kahve Demleme

Kağıt filtreyi Chemex üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

Chemex ile Kahve Demleme

30-35 gr kahve koyup, Chemex’i tartınızın üzerine yerleştirin ve kahvenin darasını alın.

Chemex ile Kahve Demleme

Zaman ölçerinizi çalıştırın ve önce 100 gr suyu kahvenizin tamamını ıslatacak şekilde dairesel olarak dökün ve 45 sn bekleyin. Bu işlem kahvenin gazının çıkması ve suya doyması içindir. 

Chemex ile Kahve Demleme

Tekrar 100 gr suyu saat yönünde dairesel hareketlerle önce merkezden kenarlara, sonra da kenarlardan merkeze doğru dökün. Tartınız 500 gramı gösterene kadar 30 saniyede bir 100 gr olarak bu işlemi tekrarlayın.

Chemex ile kahve demlemede toplam ekstraksiyon 3,5-4 dakika sürer. Eğer daha fazla sürüyorsa öğüttüğünüz kahve ince, daha kısa da ise kahveniz fazla kalın öğütülmüş demektir.

Kahve ve su miktarlarını ölçmek, demleme sürecinde zamanı takibiniz altında tutmak için zaman ölçerli hassas kahve tartısı kullanabilirsiniz.

TAVSİYE

Chemex ile demleme için Kolombiya Geisha kahvemizi tavsiye ederiz.

Kolombiya’nın Hulia şehrine bağlı Gigante bölgesinde deniz seviyesinden 1700-1900 mt yükseklikte ve her biri 3 dönümden küçük 28 küçük çiftlik sahibi kendilerine özgü özel bir kahve yetiştirmek üzere Mammutidae adını verdikleri bir kooparatifi kurdular. Bu 28 çiftlikte 2017’den beri Hasat süreci uzun zaman alan ama Aromaların belirgin hissedildiği özel bir kahve varyetesi olan Geisha yetiştiriyorlar. Çiftliklerde geleneksel tarım ve geleneksel hasat yöntemlerinin uygulanıyor.  Kahve kirazları doğal işleme yöntemleriyle fermente ediliyor. Üretim kapasiteleri sınırlı