KALITA WAVE

Zengin gövdeli, gelişmiş aromaları tercih edenlere.
kalita 01

Kalita, 1950’li yıllardan bugüne kahve ekipmanları üreten Japonya merkezli Kalita şirketinin ürettiği bir kahve demleme makinesidir. Dibinde 3 delik olan porta filtredir. Bu yöntemle yapılan kahvenin gövdesi daha zengin olacaktır. Porta filtre ve sürahiden oluşan bu ekipmanla yapılan kahvenin aromaları diğer ekipmanlara göre daha gelişmiş olarak karşımıza çıkar.

kalita 05

KALITA WAVE İLE DEMLEME REHBERİ

kalita 03
kalita 04

Kalita Wave, ekipmana özel kağıt filtre kullanır. Kahve ekipmanları satan noktalarda kolaylıkla bulunabilir.

400 ml suyu 94 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kağıt filtreyi Kalita Wave üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

18 gr kahve koyup, Chemex’i tartınızın üzerine yerleştirin ve kahvenin darasını alın.

Zaman ölçerinizi çalıştırın ve önce 50 gr suyu kahvenizin tamamını ıslatacak şekilde dairesel olarak dökün ve 45 sn bekleyin. Bu işlem kahvenin gazının çıkması ve suya doyması içindir. 

Tekrar 50 gr suyu saat yönünde dairesel hareketlerle önce merkezden kenarlara, sonra da kenarlardan merkeze doğru dökün. Tartınız 300 gramı gösterene kadar bu işlemi tekrarlayın. Demlenme süresi 3 dakikadır.

Kalita Wave’de toplam ekstraksiyon 3 dakika sürer. Eğer daha fazla sürüyorsa öğüttüğünüz kahve kalın, daha kısa da ise kahveniz daha ince öğütülmüş demektir.
Afiyet Olsun.