HARIO V60

İyi bir gövde, aromatik berraklık arayanlar için.

Pour over kahve demlemede aslında uzun yıllardır kullanılan bir yöntem. Ama son dönemlerde artan üçüncü nesil kahve dükkanlarıyla beraber yeniden keşfedilmeye başlandı. Hario V60 ise, Japon firma Hario tarafından üretilen V şeklinde bir porta filtredir. Cam, porselen ve metal alternatifleri bulunur.

v60 02

HARIO V60 İLE DEMLEME REHBERİ

v60 03
v60 04

Hario V60, ekipmana özel kağıt filtre kullanır. Kahve ekipmanları satan noktalarda kolaylıkla bulunabilir.

300 ml suyu 94 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kağıt filtreyi Hario V60 üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

12-13 gr kahveyi koyun ve Hario’yu ve sürahiyi tartı üzerine yerleştirin. Kahvenin darasını alın.

Zaman ölçerinizi çalıştırarak öncelikle 25 gr suyu kahvenin tamamını ıslatarak boşaltın ve 30 saniye bekleyin. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

Kahvenin blooming, yani gazlarının çıkış işleminden sonra tekrar 25 gr suyu saat yönünde dairesel hareketlerle boşaltın. Bu esnada kağıt filtreyi ıslatmamaya dikkat etmelisiniz. Bu işlemi tartınız 200 gr’ı buluncaya kadar her 15 saniyede bir tekrarlayın.

Hario V60 ile ekstraksiyonun toplam süresi 2,5 – 3 dakika olmalıdır. Süre kısaysa kahveniz iri öğütülmüş, eğer çok uzun sürerse de gereğinden ince öğütülmüş demektir.