AEROPRESS

Pratik, Hızlı, Az Tortulu, Kolay Taşınır

Aeropress ile kahve demleme metodu zamanı az olan Espresso’ya yakın gövdeli kahve tercih edenler için idealdir.

Aeropress, piston, tüp, vantuz ve kağıt filtre konulan porta filtreden oluşan plastik bir kahve demleme ekipmanıdır. Nitelikli kahve demleme metotları içerisinde en ilgi çekici olan aparatlardan biridir. Kahvenizi yüksek basınç ile pratik demlemenizi sağlar.

2005 yılında Aerobie firmasının da kurucusu Alan Adler tarafından geliştirilmiştir. French Press gibi pistonla çalışan Aeropress, Frenc Press’e göre daha hızlı demleme sunar ve kullandığı kağıt filtre sayesinde de kahvede az tortu bırakır.

Aeropress ile Demleme

DOĞRU ÖĞÜTME

Aeropress kahvenizi yüksek basınç ile pratik demlemenizi sağlayan bir demleme aparatıdır.  Zamanı az olan Espresso’ya yakın gövdeli kahve tercih edenler için idealdir.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu kahvenizi demlemeden hemen önce doğru öğütmektir.

AEROPRESS İLE KAHVE DEMLEME REHBERİ

Aeropress ile Demleme
Aeropress filtresi

Aeropress, ekipmana özel olarak üretilen yuvarlak ve küçük boyutlarda bir kağıt filtre kullanmaktadır.

Aeropress ile Kahve Demleme

250 ml suyu 92-94 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Aeropres ile Kahve Demleme

Aeropress kağıt filtresini porta filtrenin üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

Aeropres ile Kahve Demleme

Porta filtreyi tüpe sabitleyin ve tüpü kullanacağınız bardak/kupanın üstüne yerleştirin. Öğüttüğünüz 14gr kahveyi yerleştirin. Tartı üzerine koyarak kahvenin darasını alın.

Aeropres ile Kahve Demleme

Zaman ölçerinizi çalıştırarak 200gr sıcak suyu tüpün üzerindeki 3 numaralı alana kadar doldurun. Kahvenizin tamamının ıslanmasına dikkat etmelisiniz.

Aeropres ile Kahve Demleme

Aeropress’in piston kısmını tüpe sabitleyin ve kahvenizi 1 dakika demlendirin.

Aeropres ile Kahve Demleme

Pistonu alıp, dairesel hareketlerle kahvenizi 2-3 defa karıştırın.

Aeropres ile Kahve Demleme

Pistonu tekrar yerleştirin ve tüpün içerisinde sıvı kalmayana kadar bastırınız. Bu işlem yaklaşık 30 saniye sürecektir.

Kahve ve su miktarlarının ölçmek, demleme sürecinde zamanı takibiniz altında tutmak için zaman ölçerli hassas kahve tartısı kullanabilirsiniz.

TAVSİYE

Aeropress ile demleme için Peru kahvemizi tavsiye ederiz. %100 organik Peru kahvemiz Peru’nun merkezinde bulunan Chanchamayo eyaletinde deniz seviyesinden 1200 – 1350 metre rakımda yetişiyor. Yüksek rakım sayesinde gerçekleşen yavaş olgunlaşma süreci çekirdeğe yoğun ve karmaşık bir karakter kazandırıyor.