Kahve üreticisi ülkeler haritası

Kahve Üreticisi Ülkeler

Kahve Üreticisi Ülkeler, kahve üretimi için elverişli iklim ve toprak koşullarına sahip olan Dünya üzerinde Subtropikal iklim kuşağında bulunan ülkelerdir. Kahve üreticisi ülkeler sayfamızda bu ülkelerde kahve üretimine genel bakış olarak bilgilendirmeler mevcuttur.

Etiyopya

Etiyopya’ya Genel Bakış

Etiyopya, Habeşistan, Habeş Diyarı, kahvenin keşfedildiği yer, kahvenin anavatanı olarak kabul edilir.

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti, Afrika Boynuzu içinde yer alan bir kara ülkesidir. Yüz ölçümü 1.100.000 kilometrekare, Başkenti Addis Ababa’dır. 109 milyondan fazla nüfusu ile Dünya’nın en kalabalık 13.ülkesi, Afrika’nın ise 2. Kalabalık ülkesidir.

Afar bölgesinde 1974 yılında yapılan arkeolojik kazılarda yaklaşık 3,2 milyon yıllık insan iskeleti kalıntılarına rastlanmıştır. Bu durum tarihi çağların başlamasından çok önceleri bile bölgenin, insan toplulukları için bir yaşam sahası olarak kullanıldığını göstermektedir.

Etiyopya’da Kahve Üretimi

Etiyopya, dünyadaki Kahve Üreticisi Ülkeler içinde en büyük kahve ağacı çeşitliliğine ve Nitelikli kahve olan Arabica varyetelerine sahiptir. Etiyopya’da Kahve Ağaçları, 1500 mt yükseklilerdeki ormanlarda binlerce yıllık geçmişi ile halen yabani olarak yetişmektedir. Nitelikli kahve ağaçlarının geleceği Etiyopya ormanlarıdır.

Etiyopya, dünyadaki dördüncü en büyük biyolojik çeşitliliğe sahip bir bölgededir, başka hiçbir yerde bulunmayan bitkilere sahiptir. Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa, bu çeşitliliğe gönderme niteliğinde “Yeni Çiçek” anlamına gelmektedir.

Kahvenin Keşfi

Etiyopya’da kahvenin keşfinin IX. Yüzyıla uzandığı düşünülmektedir. Botanik kanıtlara göre Arabica Kahve Ağacı, Güney Batı Etiyopya’nın yaylalarından Yemen’e ve daha sonra dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Kahvenin keşfi ile alakalı bir efsane olan “Kaldi Efsanesi”’nin sahibi olan topraklarda burasıdır. Kahve’nin Adı, Güney Batı Etiyopya dağlarındaki bir yerin adı Kaffa’dan gelir.

Buna Dabo Naw

En yaygın Etiyopya kahvesi Buna dabo naw kahvesidir. Bu kelime Kahve bizim ekmeğimizdir anlamına gelmektedir ki buradan kahvenin Etiyopya halkı üzerindeki önemi anlaşılabilir.

Etiyopya Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Etiyopya, Dünya’nın en büyük beşinci kahve üreticisidir. Küresel kahve pazarının yaklaşık %4,6 sını Etiyopya karşılar. Yıllık üretim yaklaşık 400.000 tondur.  Kahve ihracatından elde edilen gelir, Etiyopya devletinin toplam gelirinin %10’unu oluşturur.

Etiyopya’da Kahve Üretim Bölgeleri

Yirgacheffe, Sidamo, Harar, Kaffa, Limu, Guji ve Addis-Ababa Etiyopya’daki kahve üretim bölgeleridir.

Etiyopya Haritası

Etiyopya Kahvesinin Tadı

Etiyopya’da ıslak (washed) ve kuru (natural) olmak üzere her iki Kahve Kurutma Yöntemi de kullanılmaktadır. Nitelikli kahve tarım yöntemleri elde edilmiş ve nitelikli kahve kavurma yöntemleri ile kavrulmuş olan Etiyopya Kahvelerinin ıslak yöntemle elde edilenlerinde çiçeksi aroma, sitrik bir asidite, hafif bir gövde olur. Kuru yöntemle elde edilenlerde ise tropikal meyve aromaları hissedilebilir.

KENYA

Kenya’ya kahve, Etiyopya’ya komşu olmasına rağmen XIX. yüzyılın sonlarında batılılar tarafından getirilmiştir. Kenya yaylaları, volkanik topraklar ve iyi yağış, yüksek kalitesiyle ünlü Arabica Ağacı üretimi için uygun ortamı sunmaktadır. Kenya’da yaklaşık % 70’i küçük ölçekli üreticiler, çiftçiler tarafından genelde Arabica Kahve üretimi yapılmakta ve kahve meyveleri ıslak yöntem ile işlenmektedir. Kenya’da yaklaşık 150.000 kahve çiftçisi olduğu ve Kenya kahve endüstrisinde doğrudan veya dolaylı olarak altı milyon Kenyalının çalıştığı tahmin edilmektedir. Kenyalı kahve çiftçileri kendi yıkama tesisine sahip ortalama 600-1000 üyeli kooperatifler çatısı altında toplanmıştır.

Kenya’da Kahve Üretim Bölgeleri

Nyeri, Nairobi, Kissi, Meru, Embu, Marsabit, Mont Elgon ve Bungoma Kenya’daki kahve üretim bölgeleridir.

Bu gölgelerden Nyeri Şehri, Kenya Dağı’nın karlı zirvelerine bakan ve Laikipia Ovası’nın mükemmel manzarasına sahip Kenya ile Abardare Dağları arasındaki doğal vadide yer alan bir yerleşimdir. Nyeri’yi önemli kılan bir başka özellik ise Kenya’da İngiliz sömürgesine karşı başkaldırıda öncü rol oynayan kasaba olmasıdır. Bu özelliği ile Kenya’da anti sömürgeciliğin merkez üssü konumundaki Nyeri, etekleri yoğun okaliptüs ağaçları ile kaplı tepelerle çevrili ve bu tepelerden düzlüklere akan nehirlerle her mevsim beslenen yeşil dokusuyla muhteşem bir coğrafyadır.

Kenya Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Kenya, Dünya kahve üreticisi ülkeler sıralamasında on altıncı sıradadır. Yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 50.000 Ton dur.

02Kenya

Kenya Kahvesinin Lezzeti

Kenya kahveleri ıslak işleme yöntemiyle kurutulmaktadır. Nitelikli kahve yöntemleri ile hasat edilmiş ve kurutulmuş, nitelikli kahve kavurma yöntemleri ile kavrulmuş olan Kenya Kahveleri, koyu renkli ve genellikle dolu veya orta gövdelidir. Şarap gibi asiditesi yüksektir, aromasında kırmızı meyve tonlarını barındırır. İyi Kenya kahveleri, nitelikli Kahveye önem veren, faklı lezzetler arayan kişiler için çok farklı ufuklar açabilir.
Beanofme Kenya Selection

RUANDA

Ruanda’ya kahve XIX. yüzyıl başlarında Alman misyonerler tarafından getirilmiştir. Ruanda’da ılıman tropikal bir iklim vardır. Deniz seviyesine en yakın yükseklik 950 metredir. 1500-2000 metre yükseklikte volkanik verimli topraklara sahiptir. Yüksek rakım nedeniyle diğer tropikal kuşak ülkelerine göre düşük sıcaklıklara sahiptir. İklim ve toprak dokusu Kaliteli Kahve üretimi yapmaya elverişlidir. Üretilen kahvenin %99’u Arabica’dır. Ruandalı çiftçiler kooperatifler altında birleşmişler ve kendi yıkama merkezlerini kurmuşlardır. Özel kahve üretim stratejisine sahiptirler. Bu sayede kaliteli üretim yapabilmektedirler.

Ruanda Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Dünya pazarının 28. büyük kahve üreticisidir. Ruanda’nın yıllık kahve üretimi yaklaşık 17.000 tondur.

Ruanda’da Kahve Üretim Bölgeleri,

Byumba, Kibuye, Nyanza ve Rwamagana Ruanda’daki kahve üretim bölgeleridir.

03Ruanda

Ruaanda Kahvesi’nin Lezzeti,

Ruanda’da kahve meyvelerinin kurutma işlemi ıslak yöntem kullanılarak yapılır. Nitelikli kahve yöntemleri ile hasat edilmiş ve kurutulmuş, nitelikli kahve kavurma yöntemleri ile kavrulmuş olan Ruanda Kahvelerinde pek çok farklı yön, tat ve ince farklılıklar vardır. Kremsi gövdesi, ipeksi dokusu bulunur. Çiçek, meyveli ve narenciye aromasına sahiptir. Hafif bir tuzlu ton hissi oluşabilir. Asidite seviyeleri yüksek ve parlaktır.

BURUNDİ

Birinci dünya savaşından sonra Belçika’nın sömürgesi haline gelen Burundi’ye Kahve 1930 yılında Belçikalılar tarafından getirilmiştir. Burundi, Afrika’nın orta doğusunda bulunan Büyük Göller Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan çok dağlık bir ülkedir. Yüzölçümü sadece 27.800 kilometrekaredir.  Coğrafi özellikleri Ruanda ile benzerlik gösterir. Burundi kahvesi karakteristlik olarak genellikle komşu Ruanda Kahvesi ile benzerdir. Ülkedeki Kahve Ağaçlarının çoğunluğu Arabica Kahve Ağaçlarıdır ve deniz seviyesinden 1250 ile 2000 metre yükseklikte yetişirler.

1962 yılında bağımsızlığını kazanan Burundi’de kahve tarımı, 800.000’den fazla küçük çiftçi tarafınca yapılmakta ve kurutma işlemi yapılmış kahve meyveleri yıkanması ve elleçlenmesi için 1991’de Burundi devleti tarafınca kurulmuş olan ve bir kahve yıkama merkezi yönetim tesisi olan SOGESTAL adını verdikleri yıkama merkezlerine getirilmektedir. Ruanda’da olduğu gibi özel kahve üretim stratejisine sahiptirler ve bu sayede kaliteli üretim yapabilirler.

Burundi Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Dünya pazarının 29. büyük kahve üreticisidir. Burundi’nin yıllık kahve üretimi yaklaşık 16.000 tondur.

Burundi’de Kahve Üretim Bölgeleri,

Cibitoke, Kayanza, Kirundo, Bubanza, Karuzi, Kanzuko, Muramvaya, Ruyugi, Mwaro, Bururi, Rutana, ve Makamba bölgeleridir.

BeanOfMe BURUNDI – A Sogestal Kayanza

Burundi Kahvesi Lezzeti,

Burundi’de Kahve Meyvelerinin kurutma işlemi ıslak yöntem kullanılarak yapılır. Nitelikli kahve yöntemleri ile hasat edilmiş ve kurutulmuş, nitelikli kahve kavurma yöntemleri ile kavrulmuş olan Burundi Kahvelerinde pek çok farklı yön, tat ve ince farklılıklar vardır. Kremsi gövdesi, ipeksi dokusu vardır. Çiçek, meyveli ve narenciye aromasına sahiptir. Hafif bir tuzlu ton hissi oluşabilir. Asidite seviyeleri yüksek ve parlaktır.
Beanofme Burundi Kayanza

BREZİLYA

Brezilya’ya ilk kahve ağacını 1727’de Portekiz asıllı Brezilyalı askeri bir subay olan Francisco de Melo Palheta tarafınca getirilmiştir. Kahvenin Brezilya’ya gelişi bir Efsaneye konu olur. 1727 yılında Brezilya imparatoru, en önemli subaylarından biri olan Francisco de Melo Palheta’yı kahve tohumlarından alması için Fransız Guyanası’na gönderir.  Fakat Fransız vali Francisco de Melo Palheta’ın bu isteğini reddederek kahve tohumu vermez. Ancak çok yakışıklı olan bu subay olan Polheta valinin karısının gözünden kaçmamıştır. Fransız Guyanası’ndan ayrılırken valinin karısı kendisine bir buket gül uzatır ve bu buketin içerisine kahve tohumları saklamıştır. Böylelikle Fransız valinin karısı, buketin içine sakladığı kahve tohumlarıyla Brezilya’nın kahve üretimiyle tanışmasını sağlar.

Brezilya’da Kahve Tarımı, ülkenin güney doğusundadır. Brezilya’da uygun iklim koşulları, sarp olmayan tepeleri ile düz bir ülke olması ve rakımı sayesinde kahve tarımı gelişmiştir. Uygun topografisi kahve tarımında endüstriyel makinelerin kullanımını kolaylaştırmıştır.  Yaklaşık 300.000 çiftlik vardır. Bunların içinde verim ve karlılık için endüstriyel yöntemleri tercih eden çiftlikler olduğu gibi, geleneksel tarım yöntemlerini kullanan çiftlikler de bulunmaktadır. Çok iyi Brezilya kahvelerini çiftliklerine kadar izlemek mümkündür. Yani Brezilya kahvesinin niteliğini anlayabilmek için hangi çiftlikte üretildiğinin bilgisine sahip olmak mümkündür.

Brezilya Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Brezilya, global kahve sektöründe pazar payı birinci olan ülkedir. Brezilya, 1920’lerde Dünya Kahve Pazarının %80’inin karşılamaktaydı. Bugün bu oran Dünya Kahve Pazarına üretim yapan diğer ülkelerin kahve üretimi konusunda gerçekleştirdikleri gelişim sayesinde %30 seviyelerindedir. Brezilya’da yıllık 2.750.000 ton kahve üretimi gerçekleştirmektedir. Bunun %65’i Arabica, %33’ü ise Robusta’dır.

Brezilya Kahvesi Üretim Bölgeleri

Bahia, Brasillia, Esprito Santo, Sao Paulo, Cerrado, Sul De Minas ve Minas Gerais

05Brezilya

Brezilya kahvesi Lezzeti,

Genel olarak Brezilya kahvelerinin asiditeleri çok düşüktür ve yumuşak içimli kahvelerdir. Bu nedenle Brezilya kahvelerini birden fazla origin kahvenin karıştırıldığı mikslerde görmek mümkündür. Aromalarında genellikle kabuklu meyve notları mevcuttur.
Beanofme Brezilya Yellow Bourboun

KOLOMBİYA

Kolombiya’nın kahveyle tanışmasıyla ilgili kesin bir bilgi yoktur. Ama bazı tarihsel veriler, 1700’lü yıllarda Avrupa’dan gelen Civit’li Rahiplerin ilk kahveyi Kolombiya’ya getirdiklerini, farklı kaynaklar ise kahvenin Kolombiya’ya ülkenin doğusundan Guyana’dan bir gezgin tarafınca getirildiğini söylemektedir.

Kolombiya’da kahve üretiminin gelişmesine etki sahibi olduğu düşünülen yaşanmış önemli bir öykü vardır; 1800’lü yılların başlarında Salazar De La Palmas adındaki bir rahip, kilisesinde günah çıkaranlara işledikleri günahın kefareti olarak kahve ağacı dikmesini söylemiştir. Bunu duyan Kolombiya başpiskoposu bunun mükemmel bir fikir olduğunu düşünerek Kolombiya genelinde kiliselerde uygulanmasını teşvik etmiştir. Bu teşvikin etkisiyle Kolombiya’da kahve üretimi yaygınlaşmaya başlamıştır, fakat kahve ticari bir ürün haline ancak 19. yüzyılın ikinci yarısında gelmiştir. Bugün Kolombiya’da çoğu küçük işletmeler halinde 500.000 çiftlik kahve üretimi yapmaktadır.

Kolombiya’da iklim kahve tarımına olanak sağlar ancak ülkenin topografik yapısı üretimin genişlemesine izin vermemektedir. Kahve tarımında makine ve modern tarım aletlerinin kullanılmasına müsaade edilmez. Dolayısıyla Kolombiya’da kahve tarımın geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Sadece Arabica tipi kahve ağaçları yetiştirilir.

Kolombiya Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri,

Kolombiya dünya kahve pazarının üçüncü en büyük kahve üreticisi ülke konumundadır. Yıllık üretim kapasitesi 750.000 tondur.

Kolombiya kahvesi üretim bölgeleri

Medellin, Antioqia, Caldas Manizales, Armenia, Bucaramanga, Santanber, Risalda, Bogota, Cundinamarca, Tolima, Huila, Narino, Cauca

06Kolombiya

Kolombiya Kahvesinin Lezzeti

Kolombiya kahvelerinin kurutma işlemi ıslak yöntem ile yapılır. Genel olarak Kolombiya kahvelerinin asiditeleri orta düzeydedir. Gövdeli ama yumuşak içimli kahvelerdir. Narenciye notalarına sahip kahvelerdir.
ORGANIC COLOMBIA EXCELCO TOLIMA

EKVADOR

Ekvador kahve ile 1860 yılında tanışmış ve Ekvador’a ilk kahve Manabi bölgesinde üretilmiştir. 1980’lerde kahve üretimi zirve yapmıştır ancak 1990’larda üretim düşmüştür. Ekvador kahve üretiminin büyük kısmı endüstriyel kahve pazarına ayrılmıştır. Çoğunlukla robusta ve kalitesi düşük ancak verimi yüksek arabica cinsleri ile kahve üretimi yapılır. Ülkenin yüksek rakımlarında kaliteli arabica kahvesi üretim potansiyeli vardır.

Ekvador Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Ekvador kahvesi dünya kahve pazarında 20. Sıradadır. Yıllık kahve üretim kapasitesi yaklaşık 40.000 tondur. Bu kapasitenin %60’ı Arabica, %40’ı Robustadır.

Ekvador Kahvesinin Lezzeti

Pichincha, Manabi, El Oro, Zamora, Loja

07Ekvator

Ekvador Kahvesinin Lezzeti

Ekvator’da kahve meyvesi kurutma işlemi hem ıslak, hem de kuru metot ile yapılmaktadır. Güzel bir asidite, dengeli bir gövdeye sahiptir.

BOLİVYA

Bolivya’da kahve üretimi 19. Yüzyılda başlamıştır. Bolivya kahve üretimi için nemli ve kuru mevsimleri belirgin çok elverişli bir iklime sahiptir. Kahve tarımı için ideal yükseklik seviyesine de sahiptir. Fakat coğrafi konumu nedeni ile ihracat ürünlerinin Peru üzerinden geçmek zorunda olması ekipman eksiklikleri gibi nedenlerle kahve tarımı olması gerektiği kadar gelişmemiştir. Bolivya’da kahve genelde organik olarak yetiştirilir. Bazı Bolivya kahveleri mükemmellik arayanlar için idealdir.

Bolivya Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri,

Bolivya’nın yıllık kahve üretim kapasitesi yaklaşık 7.000 tondur ve dünya kahve pazarında 33. sırada bulunur.

Bolivya Kahvesi Üretim Bölgeleri

Pando, Yungas, Caranavi, Cochabamba, Santa Cruz

08Bolivya

Bolivya Kahvesinin Lezzeti

Bolivya’da Kahve Meyvesi kurutma işlemi ıslak yöntem ile yapılmaktadır. Bolivya kahvesinin ayırt edici aromatik bir profili yoktur.

PERU

Peru’da kahve üretimi 1890’lı yıllarda ilk olarak Peru’nun sahil bölgelerinde iç piyasa için başlanmıştır. 1900’lü yıllarda diğer bölgelerde de üretime başlanmış ve Peru’da Kahve ihracatı gelişme göstermiştir. Peru’da Kahve Tarımı,  büyük bölümü üç hektardan az arazi sahibi 120 000 çiftçi tarafınca yapılmaktadır. Ülkede Kahve Tarımının ve Peru’daki küçük Kahve Üreticilerinin birliklerinin birleştiği CENFROROCAFE adında bir kooperatif vardır. Bu kooperatifinin kahve meyvesi yıkama ve elleçleme tesisleri vardır. Peru Kahve Üreticileri, hasat ettikleri ve genelde ıslak işleme ile kuruttukları kahve meyvelerini bu kooperatif bünyesindeki yıkama tesislerinde işlemektedirler. Ayrıca bu kooperatif bünyesinde ortak bir pazarlama stratejisi de oluşturmaktadır. Peru dünyanın bir numaralı organik sertifikalı kahve üretimi yapılan ülkesidir. Ayrıca Peru Kahvelerinin neredeyse tamamı “Adil ticaret sertifikası” sahibidir. Peru’da kahve üretiminin %75’i 1000-1800 metre rakımda yapılmaktadır.  2200 metre rakımlarda da kahve üretimi yapılabilmektedir. Üretimin büyük kısmı Arabica Cinsleridir.

Peru Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Peru’da yıllık kahve üretim kapasitesi 200 000 ton civarındadır. Dünya Kahve Pazarının 11. Kahve üretici ülkesi konumundadır.

Peru Kahvesi Üretim Bölgeleri

Cajamarca, San Martin, Apurimac, Cuco

09Peru

Peru Kahvesinin Lezzeti,

Peru’da kahve kurutma Islak Yöntem ile yapılmaktadır. Yumuşak, temiz, aromaları zayıf kahvelerdir.

KOSTARİKA

Kosta Rika’da Kahve Üretimi, 1779’da başladı. Arabica tohumları direk Arabica’nın ana vatanı olan Etiyopya’dan getirilmiş ve 19. Yüzyılda Kosta Rika’da Kahve üretimi ülke politikası haline gelmiştir. Kosta Rika devleti, Kahve Tarımı yapmak isteyen Kosta Rika’lı çiftçilere tarım arazileri tahsis etmiştir ve kaliteli kahve üretmek için Arabica Kahve ağaçlarının ırsi özelliklerinin bozulmaması amacı ile Robusta ekimi yasaklanmıştır.

İngiltere, Kosta Rika kahve endüstrisine yatırımlar yapmış ve ikinci dünya savaşına kadar Kosta Rica kahvesinin en önemli alıcısı konumundadır.

Kosta Rica’da kahve endüstrisi sayesinde elde edilen gelir ile ülkenin demir yolu alt yapısı finanse edilmiştir.

Kosta Rica Kahvesinin Dünya pazarındaki yeri,

Yıllık üretim kapasitesi 100 000 ton civarındadır. Kosta Rica, Dünya Kahve Pazarının 14. Üreticisi konumdadır.

Kosta Rica Kahvesinin Üretim Bölgeleri

West Valey, Tres Rios,, Tarrazu, Brunca

10Kostarika

Kosta Rica Kahvesinin Lezzeti,

Kosta Rica’da kahve kurutma yöntemi olarak hem kuru yöntem, hem ıslak yöntem kullanılmaktadır. Kosta Rica Kahveleri yumuşak içim, yumuşak asidite ve kompleks bir dokuya sahiptirler.
Beanofme Costa Rica Palmichal

PANAMA

Panama’da kahve üretimi 19. Yüzyılın sonunda başlamıştır. Zengin volkanik toprak yapısı, yüksek rakım ve bol nemli iklimi ile kahve üretimi için elverişli bir ortama sahiptir. Çiftlikler küçük aile çiftlikleri veya orta boy çiftliklerdir. Dünya Kahve Pazarının önemli kahve cinsi yüksek fiyata sahip Panama GEİSHA Kahvesi panama kahve endüstrisinin kaldıracı vazifesindedir. Özel lezzetlere sahip olduğu söylenen Geisha Kahvesi Panama’nın Boquete bölgesinde yetiştirilmektedir.

Panama kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri,

Panama, Dünya Kahve Pazarında 36. Sıradadır. Panama’nın yıllık kahve üretim kapasitesi 570 tondur.

Panama kahvesinin Üretim Bölgeleri,

Boquete, Volcan bölgeleridir.

11Panama

Panama Kahvesi Lezzeti

Panama’da kahve işlemede hem kuru hem ıslak yöntem kullanılır. Çok iyi Geisha kahvesi, yumuşak, zarif, dengeli, kompleks, hafif gövdeli, çiçeksi ve sitriktir.
Beanofme Panama Geisha Kahvesi

Guatemala

Guatemala’da kahve üretimi 18. Yüzyıl ortalarında başlamıştır. Guatemala’ya ilk kahve Civit’ler tarafınca getirilmiştir. Kahve Tarımı, Guatemala ekonomisi için önemli bir unsurdur. Guatemala’nın topografik yapısı çok değişkendir. Kahve Tarımının yapılabildiği 500-700 metre rakımlı bölgeler olduğu gibi 1500 metre üstün rakımlı bölgelerde vardır. Guatemala’da yaklaşık 125 000 kahve üreticisi vardır. Guatemala’daki kahve üreticilerini temsil etmek üzere 1960 yılına ANACAFÊ  (Asociación Nacional del Café) adında bir kahve derneği olarak kurulmuştur. Dünya kahve pazarında, Guatamala’yı ANACAFÊ temsil etmektedir.

Guatemala Kahvesinin Dünya Pazarındaki yeri

Guatemala’da kahve üretim kapasitesi yıllık 210 000 ton seviyesindedir ve Guatemala, dünya kahve pazarının 10. En büyük üreticisidir.

Guatemala Kahvesinin Üretim Bölgeleri

Coban, Huehuetenango, Acatenango, Atitlan, Antigua, Fraijanes, Nuevo Oriente

12Guatemala

Guatemala Kahvesinin Lezzeti

Guatemala’da kahve yıkıma ıslak yöntem ile yapılır. Arazilere göre çok değişik lezzet profilleri vardır. Yumuşak içimli kahvelere sahiptir. Ortalama gövde vardır. Aromalar çiçekli çikolata notları vardır. Mayhoşluk da vardır.

HONDURAS

Honduras’da kahve üretimi 18. Yüzyılın sonlarında başlamıştır. Coğrafi ve iklim koşulları diğer Orta Amerika ülkelerine benzerdir. Kahve Meyvelerinin işlenmesi için gereken alt yapı tesisleri konusunda daha gelişmesi gereken bir kahve üretici ülkedir. Çiftliklerde limanlara sevkiyat konusunda da bazı sorunlar vardır. Houduras kahvesinin kalitesi uzun yıllar düşük kalitede olmuştur ve Dünya kahve piyasasında kötü anılmıştır.

Ancak Honduras, kahve tarımını güçlendirmek, kaliteyi arttırmak, çiftçileri eğitmek amacı ile 2014 yılında IHCAFÊ adında kurulan kurum ile dünya pazarına kaliteli kahve üretmeye başlanmıştır. IHACAFÊ’den sonra dünya kahve pazarında kaliteli Honduras kahvesinden konuşulmaya başlanmıştır. IHACAFÊ, dünya kahve pazarında tanıtım yaptığı gibi Honduras Kahve üreticisi çiftçilere teknik yardım ve eğitim hizmeti de sunmakta, çiftçilere Fidanlıklar ve seralar kurmaları modern ekipmanlar satın almaları için düşük faizli krediler vermektedir.

Honduras Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Honduras’da yıllık kahve üretim kapasitesi yıllık 325 000 tondur. Honduras dünya kahve pazarının 7. Büyük üreticisi konumundadır.

Honduras Kahvesi Üretim Bölgeleri

Copan, Comayagua, Agalta, Montecellos, Tegucigalpa, El Paraiso

13Honduras

Honduras Kahvesinin Lezzeti

Honduras’da kahve meylerinin kurutma işlemi ıslak yöntem ile yapılmaktadır. Honduras kahveleri hafiftir ancak asiditesi yüksek kahvelerdir. aromaları meyveli olabilir.
Beanofme Honduras Finca Beatrice

EL SALVADOR

Salvador’da kahve üretimi 19. yüzyılın başlarında başlamıştır. İlk başlarda iç piyasa için üretilen kahve 19. Yüzyılın ortalarlına gelindiğinde kahve neredeyse tek ihracat ürünü haline gelmişti.  Salvadar devleti kahve üretimini teşvik etmek için vergi indirimleri, kahve işçilerinin askerlik hizmetinden muaf tutulması gibi birçok teşvik ile üretimi desteklemiş ve yıllık üretim kapasitesi 200 000 ton seviyelerindeydi. Ancak 1979’dan sonra değişen hükümet politikaları, ülke için gerilla saldırıları, doğal afetler gibi nedenlerden dolayı kahve üretimi düşmeye başlamıştır.

Volkanik topraklı arazi yapısı kahve üretimi için elverişlidir. Salvador’da kahve üretiminin %60’ı Kaliteli kahve olması ile bilinen Arabica cinsi Burbon cinsidir. Salvador’da kahve ağaçları gölgede yetişir. Kahve tarımında alt yapı ve izlenebilirlik iyi seviyededir.

Salvador Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Salvador’da yıllık kahve üretim kapasitesi 40 000 ton seviyesindedir ve Salvador dünya kahve piyasasında 18. Üretici konumundadır.

Salvador Kahvesi Üretim Bölgeleri

Apaneca Ilamatepec, Alotepec – Metapan, Cacahuatique, Tecapa – Chinameca, Chichontepec, El Balsamo – Qeizaltepeque.

BeanOfMe El Salvador

Salvador Kahvesi Lezzeti

Salvador kahvesi çok gövdeli olur, yağlıdır. Yumuşak asiditeli, dengeli kahveleridir.
Beanofme El Salvador Pacamara Kahvesi

NİKARAGUA

Nikaragua’da kahve üretimi 18. Yüzyıl ortalarında başlamıştır, 19. Yüzyıl başlarında da bir ihracat ürünü haline gelmiştir.  Nikaragua’da ulaşım sistemi zayıftır. İlkede uzun süren politik istikrarsızlıklar, finansal krizlerden dolayı kahve tarımının geçmişi iyi değildir. Son yıllara kadar çiftliklerin izlenebilirliği iyi değildi. Farklı üreticilerin farklı kahveleri tesislerde karışmaktaydı. Son yıllarda bu izlenebilirliğin gelişmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Nikaragua Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Nikaragua’da yıllık kahve üretim kapasitesi 120 000 ton seviyesindedir ve dünya kahve pazarının 13. Üreticisi konumundadır.

Nikaragua Kahvesi Üretim Bölgeleri

Ocotal, Esteli, Nueva Segovia, Jinotega, Maatagalpa

15Nikaragua

Nikaragua Kahvesinin Lezzeti

Yumuşak içimli kahvelerdir. Çikolata, Çiçeksi aromalarını barındırabilir. Damakta Mayhoş tatlar bırakabilir.

MEKSİKA

Meksika’da kahve üretimi 18. Yüzyılın sonunda başlamıştır. Meksika’ya kahve Antiller üzerinden gelmiştir. Uzun yıllat Meksika Kahvesi dünya kahve pazarında dikkate alınmamıştır. Ucuz kahve olarak nitelendirilmiştir. 2012 yılında Meksikalı kahve üreticileri, yüksek kalitedeki kahveleri sertifikalandıran “Cup of Excellence” programına katılmasıyla dünya pazarında iyi Meksika kahvesi girmeye başlamıştır. Meksika kahveleri adil ticaret ve organik sertifikalara da sahiptir.

Meksika Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Meksika’nın yıllık kahve üretim kapasitesi 240 000 ton seviyelerindedir ve dünya kahve pazarında 8. Büyük üretici konumundadır.

Meksika Kahvesi Üretim Bölgeleri

Veracruz, Chiapas, Puebla, Oaxaca

16Meksika

Meksika kahvesinin Lezzeti

Malik ve strit asit içeren kahveleri de vardır. Genel olaraka dengeli kahvelerdir.

JAMAİKA

Jamaika’da kahve üretimi 17. Yüzyıl başlarında başlamıştır. Jamaika’nın dünya kahve pazarındaki önemi BLUE MOUNTAIN cinsi kahvenin üretim yeri olmasıdır. Bu kahve cinsi ismini Jamaika’nın kahve üretim bölgesi Blue Mountain bölgesinden almıştır. Blue mountain dağı, Jamaika’nın en yüksek dağı, Karayiplerinde en yüksek noktalarından birisidir. Blue Mountain dağında bulunana bitkileri büyük kısma dünyada başka hiçbir yerde görünmemektedir. Jamaika Blue mountain kahvesi dünyanın en pahalı kahvelerinden birisidir. Jamaika’da Blue Mountain üretiminin %80’i Japonya’ya ihraç edilmektedir.

Jamaika Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Jamaika’nın yıllık kahve üretim kapasitesi yıllık 1000 ton seviyelerindedir.

Jamaika Kahvesinin Üretim Bölgeleri

Blue Mountain, Kingston.

17Jamaika

Jamaika Kahvesinin Lezzeti

Yumuşak, Zengin, Şurubumsu.
Beanofme Jamaika Blue Mountain Kahvesi

HAWAİİ

Hawai’de kahve üretimi 18. Yüzyıl başında başlamıştır. İlk kahve bitkileri Brezilya’dan gelmiştir. Hawai’de şeker kamışı üretimine öncelik verilmiştir ve kahve tarımı 1980’e kadar vasat kalmıştır. Hawai’nin dünya kahve pazarındaki en meşhur kahvesi olan Kona Kahvesidir. Kona Kahvesi adını Hawai’de kahve tarımı yapılan bir bölge olan Kona Bölgesinden almaktadır. Hawai kahvesi, kahve tarım işçiliğinin diğer kahve üreticisi ülkelere göre pahalı olması nedeni ile gereğinden fazla pahalı kahvedir.

Hawai Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Hawai’nin yıllık kahve üretim kapasitesi 3500 ton seviyelerindedir.

Hawai Kahvesi Üretim Bölgeleri

Kona, Hilo

18Hawaii

Hawai kahvesinin lezzeti

Orta gövdeli zayıf asidite
Beanofme Hawai Kona Prime Kahvesi

ENDONEZYA

Endonezya’da kahve üretimi 1700’lü yılların başında Hollanda sömürge dönemlerinin başlarında başlamıştır. Endonezya’da kahve tarımı ülkenin büyümesinde önemli bir rol oynamıştır. Endonezya takım adalardan oluşan bir ülkedir, coğrafi ve iklim özellikleri olarak iç kısımlardaki dağlık yüksek rakımlı bölgeleri sayesinde kahve üretimi için elverişlidir. Endonezya takımadalarında kahve üretimi yapılmaktadır. İlk kahve üretimine Jawa adasında sadece Arabica cinsi ile başlanmıştır ancak 1876 yılında Jawa adasındaki kahve ağaçlarının büyük kısmı Pas Epidemi adındaki mantar hastalığı nedeni ile yok olmuştur. Bunun üzerine Kahve üreticileri Pas Epidemi mantar hastalığına karşı çok daha dayanaklı robusta cinsi kahve ağaçlarını ekmişlerdir. Bugün Endonezya kahvesinin büyük çoğunluğu robusta cinsi kahvedir. Endonezya takımadalarında kahve üreticiliği küçük çiftçiler tarafınca yapılmaktadır. Endonezya’nın en büyük adası Sumatra’dır. Sumatra adasında kahve 800-1500 metre rakımlarda yetişir. Sumatra adasında kahve “gling basah” adı verilen bir işlem ile kurutulur. Bu kurutma işlemi çekirdeklerde meyvemsi tatlar oluşmasına katkı sağlar. Bu katkı Sumatra kahvesine has bir karakteristik oluşmasını sağlamıştır. Sumatra Kahveleri, dengeli ve yoğun olan pürüzsüz, tatlı bir vücuda sahiptir. Bölgeye veya bölgelerin karışımına bağlı olarak, arazinin lezzetleri çok belirgin olabilir. Kakao, tütün, duman, toprak ve sedir ağacı notaları fincanda hissedilebilir. Sumatra kahveleri bazen fazla asidik olabilir. Bu asidiklikte tropik meyve notalarını ve bazen greyfurt izlenimini alabilirsiniz. Dünya kahve pazarında Sumatra Kahvesi olarak bilinen kahve Endonezya’nın Sumatra adasında üretilmektedir.

Endonezya’nın diğer bir takımadası olan Sulawesi adasında kahve üretimi çoğunlukla Arabicadır. Sulawesi adasında kahve ekimi 1100-1500 metre rakımlarda yapılmaktadır. Dünya kahve pazarında Kalosi Kahvesi olarak bilinen kahve adını, Endonezya’nın Sulawesi adasındaki Kolasi bölgesinden almaktadır. Kolasi kahvesi fincanda temiz ve sağlamdır. Genellikle tarçın veya kakule gibi kuru veya sıcak baharat notaları gösterirler. Karabiber ipuçları bazen bulunur. Endonezya kahvelerinin çoğunda olduğu gibi tatlılıkları kahvenin vücudu ile yakından ilgilidir.

Endonezya Kahvesinin Dünya Pazarındaki Yeri

Endonezya’nın kahve üretim kapasitesi yıllık 540 000 tondur ve Endonezya Dünya kahve pazarının 4. En büyük üreticisidir.

Endonezya Kahvesi Üretim Bölgeleri

Sumatra adasında, Aceh, Lintong, Lampunng. Sulawesi adasında, Tana Toraja, Mamasa.

19Endonezya

Endonezya Kahvesinin Lezzeti

Sumatra kahveleri, odunsu baharatlı notlar, gövdeli, asiditesi düşük.
Suluwesi kahveleri, düşük asiditeli, zengin yapılı, baharatlı ve otsu notlar içerir.
Beanofme Kopi Luwak Kahvesi
Beanofme Endonezya Sumatra

HİNDİSTAN

Hindistan’a ilk kahve 1670 yılında Mekke’ye giden bir hacı tarafınca getirilmiştir. 19. Yüzyıl ortalarında İngiliz sömürgeciliği ile Hindistan’da kahve tarımı ekonomik bir hal almıştır. Hindistan Kahve tarımında Başlangıçta Arabica ön plandaydı ancak, pas hastalığı sonucu arabica kahve ağaçları ciddi manada yok olmuştur. Bunun üzerine pas hastalığına karşı daha dayanıklı cins olan Robusta ekimi yapılmıştır. Bugün hindistanda yetişen kahvenin %75’i robustadır. Hindistan’da kahve üretimi yaklaşık 250 000 bin küçük çiftçiler tarafınca yapılmaktadır. Hint kahvesi dünyada gölgede yetişen en iyi kahve olarak nitelendirilmektedir.

Hindistan Kahvesinin dünya Pazarındaki yeri

Hindistan’ın kahve üretim kapasitesi yıllık 330 000 tondur ve Hindistan Dünya kahve pazarında 6. Üreticidir.

Hindistan Kahvesinin üretim bölgeleri

Mizoram, Orissa, Andhra Pradesh, Karnataka, Kerala, Tamil Nadu, Arunachal Pradesh, Assam, Meghallaya, Manipur, Tripura,

20Hindistan

Musonlanmış Kahve

Malabar Kahvesi, Hindistan’ın dünya kahve pazarındaki aromatik profili kendine özgü kurutma işleminden gelen en meşhur kahvesidir.

Hindistan’dan Avrupa’ya yeşil çekirdek taşıyan ahşap gemiler Muson aylarında nem ve rüzgara maruz kalırlardı. Bu süreçde taşınan yeşil çekirdeklerde karakteristik değişikler meydana gelirdi.

Günümüzde geçmişteki bu koşulları oluşturmak için Yeşil kahve çekirdekleri, muson yağmurları altında yaklaşık üç-dört ay boyunca rüzgara maruz bırakılır. Bu işlem sırasında çekirdekler kabarır. Bu işlem ile çekirdekler orijinal asitliğini kaybeder.

Musonlanmış Malabar Kahvesi, topraksı, asitsiz ama oldukça gövdeli bir kahvedir.

Beanofme Hindistan Malabar

TANZANYA

21Tanzanya

MALAVİ

22Malavi