CLEVER DRIPPER

İmmersiyon yöntemlerinde en az tortulu kahve.
CLEVER DRIPPER KAHVERENGİ
clever dripper
CLEVER DRIPPER GRİ

Clever Dripper ile kahve demleme yaparken immersiyon ve filitrasyon French Press de olduğu gibi bir arada gerçekleşir. Clever Dripper’da kağıt filtre kullanılır. Clever Dripper gövdeli, tortusuz ve temiz bir kahve için ideal bir nitelikli kahve demleme metodudur.

Clever Dripper, Tayvanlı ABID tarafından, yani açılımını verirsek Absolutely Best Idea Development firması tarafından geliştirilmiş bir ekipman. Kesinlikle En İyi Fikri Geliştirme diye Türkçeye çevirebiliriz. Aparata Akıllı Kahve Damlatıcısı dersek üretici ile ürün arasında bir çağrışım yapabilirsiniz

clever05

İMMERSİYON ve FİLTRASYON NEDİR?

İmmersiyon kahveyi su içinde demleme anlamına gelir ki french press bunun en iyi örneğidir. Filtrasyon ise, kahveyi yalnızca sıvının geçebileceği bir ortam ekleyerek ki buna da filtre diyoruz katı kahveden ayırmak anlamına gelir. Buna da bütün pour over demleme yöntemlerini örnek gösterebiliriz. Clever Dripper bu ikisini tek bir ekipmanda birleştirmiştir.

DOĞRU ÖĞÜTME

Clever Dripper ile kahve demleme yöntemi gövdeli ama tortusuz bir kahve elde etmenizi sağlar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu kahvenizi demlemeden hemen önce doğru öğütmektir.

CLEVER DRIPPER İLE DEMLEME REHBERİ

clever03
clever04

Clever Dripper filitre kahve makinelerinde kullanılan 04 kağıt filtre kullanmaktadır. Hem immersiyon, hem de filtrasyon gerçekleştirir.

300 ml suyu 92 °C sıcaklığa getiriniz. Eğer elinizin altında ısı ölçeriniz yoksa kaynattığınız suyu üstü açık olarak 45 saniye bekletmeniz yeterli olacaktır.

Kağıt filtreyi Clever Dripper üzerine yerleştirin ve bir miktar su ile yıkayınız. Bu işlem filtredeki kahvemize geçmesini istemediğimiz tad ve doku kalıntılarını engellemek içindir. 

Öğüttüğünüz 14 gr kahve koyup, Clever Dripper’ı tartınızın üzerine yerleştirin ve kahvenin darasını alın.

Zaman ölçerinizi çalıştırın ve 200gr suyu kahveyle buluşturun. Burada kahvenin tamamının ıslandığına emin olun. Kapağı kapatın ve 2,5 dakika demlenmeye bırakın.

Kapağı kaldırın ve kahvenizin Clever Dripper’dan süpap yardımıyla kahvenizin akması için bardak veya kupanın üzerine yerleştirin. Bu aşamadaki filtrasyon 1 dakika civarında sürecektir.

Hario Hassas Kahve Tartısı

Son filtrasyon aşaması 1 dakikadan uzun sürerse bu durum kahvenizi çok ince öğüttüğünüzü gösterir.

Kahve ve su miktarlarını ölçmek, demleme sürecinde zamanı takibiniz altında tutmak için zaman ölçerli hassas kahve tartısı kullanabilirsiniz.

TAVSİYE

Clever Dripper ile demleme için Kenya BARAGWI kahvemizi tevsiye ediyoruz.

BARAGWI, Kenya’da kendine has volkanik toprak yapısı sayesinde dünya kahve pazarında belirgin ama dengeli asitliğe sahip ve pürüzsüz gövdeli kahveleriyle ünlü bir bölgenin adı.

Kenya Baragwi kahve severlere, Asitliği belirgin ama rahatsız etmeyen dengeli, parlak kremsi gövdeli, çiçek, bal, lavanta, tropikal meyvelerin notalarını içeren üstün nitelikli kompleks bir kahve deneyimi sunmaktadır.

Beanofme Equador Profcafeq