Nitelikli Kahve Demleme Yöntemleri

Nitelikli Kahve Demleme Yöntemleri için en uygun tanım; Nitelikli kahve çekirdekleriyle Hario V60, Kalita, Chemex, Aeropress, Sifon, Clever Dripper gibi ekipman ve aksesuarlar kullanılarak yapılan kahve demleme yöntemleridir.

Nitelikli kahve aramak, bu ekipman ve aksesuarlarla kahve demlemek sadece kahve içmek değildir. Aynı zamanda sizi iyi hissettirecek güzel bir hobidir.

Nitelikli kahve seçimi yapabilmeniz, iyi kahve içmenin keyfini alabilmeniz ve nitelikli kahvenin faydalarından maksimum yararlanabilmeniz için bir demleme yöntemine veya bir kaç farklı demleme yöntemine hakim olmanız gerekmektedir.

Yöntemler ve uygulamalarıyla ilgili  sayfamızda sizlere yardımcı olacak ve demlemenin aşamalarını görsel ve videolarla size sunacağız. Web sayfamızın kendi tarzınıza en uygun yönteme karar verebilmeniz için size yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Her şey den önce önemle belirtmek isteriz ki hangi demleme yöntemini kullanırsanız kullanın kahvelerinizi öğütülmeden çekirdek olarak almalısınız ve demleme yapmadan hemen önce demleme yönteminize uygun olarak öğütmelisiniz. Doğru öğütme nasıl yapılır? Bunun için kahvenin öğütülmesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Artık başlayalım, ilk olarak nasıl bir kahveseversiniz, aşağıdaki görsel üzerinden buna karar vermelisiniz:

BeanOfMe Demleme Yöntemleri Rehberi
Nitelikli bir kahve bardağına ulaşmak için

Nitelikli Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir?

HERKESİN KAHVESİ KENDİNE

Nitelikli kahve demleme yöntemleri iyi bir fincan için gereklidir ve bir çok nitelikli kahve demleme yöntemi alternatifiniz bulunmaktadır. Bu yöntemlerin her biri aynı nitelikli kahve üzerinden farklı tat ve doku özellikleri sunar.

Örneğin genel yaklaşım olarak aynı formları kullanan V60 ile yapılan demlemeden elde edilen fincan biraz gövdeli, daha yapılıyken aynı kahveyi Chemex ile demlerseniz daha parlak ama aromalar daha hissedilir olacaktır. Aeropress kullandığınızda ise ikisinden de daha gövdeli ama kağıt filtresi sayesinde bardakta neredeyse tortu olmayacaktır. Sifon ise, Aeropress’den daha fazla gövde hissettirir ama bez filtresi nedeniyle bardakta tortu olur. Demleme yönteminin doğru uygulanması da sonuç üzerinde çok önemli bir etkendir.

HEPİMİZ BARİSTAYIZ!

Üçüncü nesil kahveciliğin popülerleşmesi ile birlikte günlük hayatımıza giren bu yöntemler konuya hakim olmayan kahveseverler için karışık ve zor gelmektedir bazen. Bunun bir nedeni de çok gizli bir kimya formülünü hayata geçirmeye veya sanki roket bilimi üzerinde çalışıyormuş gibi gösteren baristalar. Korkmayın! Aslında bütün yöntemlerle kahve demlemek doğru bir yönlendirme ile birlikte çok basit. Asıl önemli olan sizin kahveden beklentilerine, damak tadınıza en uygun yöntemi bulabilmeniz. Çünkü kahve kişisel bir deneyimdir ve herkes kendi kahvesini oranlarıyla, yöntemiyle, dokusuyla istediği gibi keşfedebilir!

Nitelikli Kahve Demleme yöntemleri tablosu

Nitelikli Kahve Demleme Yöntemleri için İhtiyacınız olan Üç Temel Ekipman?

Smart G Kahve Değirmeni

İyi bir fincan için kahvenin doğru ve demlemeden hemen önce öğütülmesi iyi kahve kadar önemlidir.

Kötü öğütülmüş veya öğütüldükten sonra bekletilmiş bir çekirdek aslında harika olan bir kahvenin sizi hayal kırıklığına uğratmasına neden olabilir.

Değirmen nitelikli kahve için ihtiyacınız olan en temel ekipmandır.

Hario Bouno Kettle - 1,0lt

İyi ve nitelikli bir kahveye ulaşmanın ana noktası kahveyi su ile buluşturma kısmıdır.

•Suyun ısısı çok önemlidir. 91-93 dereceden daha sıcak su kahvenizi yakar. Kaynar durumdaki suyu kapağı açık olarak 45-50 sn beklettiğinizde uygun ısı seviyesine gelecektir. Su sıcaklığını ölçen ve istediğiniz derecede sabit tutan ısı ölçerli kuğu boyun kettel da kullanabilirsiniz.

•Suyu dökme hızı ve yönü dahi kahvenin tadı ve aromasında etkileyebilir. Bu nedenle suyun akışını kontrol edebilmek için kuğu boyun katte çok işinize yarar.

tarti

Nitelikli kahve demleme yöntemlerinde genel olarak kahvenizi ve kahvenize vereceğiniz suyu ölçülü vermeniz gerekmektedir. Örnek  olarak 20 gr kahveye 340 gr su gibi. Ayrıca belli bir zaman dilimi içinde demleme yapılması gerekir. örneğin 20 gr kahvenin demlenmesi için kullanılacak 340 gr suyun 3 dk boyunca yavaşça dökülmesi gibi.

Bu işlemleri rahat yapabilmeniz için Nitelikli Kahve demleme yöntemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir tane Zaman Ölçerli Hasas Hahve Tartısı edinebilirsiniz. Mutfağınızda bulunan hassas tartılar da aynı işlevi görecektir.