MOKA POT

Sert ve yoğun bir espresso deneyimi yaşamak isteyenlere.

1933 yılında Luigi De Ponti tarafından icat edilen Moka Pot, kahve demlemenin en klasik yollarından biridir. Ponti Moka Potun tasarımında ilhamını çamaşır makinelerinin çalışma prensibinden almıştır. Moka potlarla sert ve yoğun kahve elde edelir. Tabii bu algı kişiye göre değişiklik gösterir. Moka potla yaptığımız nitelikli kahvede biraz espresso lezzeti yakalayabilmeniz kuvvetle muhtemeldir.

moka02

MOKA POT İLE DEMLEME REHBERİ

moka04
moka03

Moka Pot, diğer ekipmanlardan farklı olarak portra filtreyi bünyesinde bulundurmaktadır.

Porta filtreye 15 gr öğüttüğünüz kahveden koyun ve hafifçe tıklayarak kahvenin oturmasını sağlayın. Kesinlikle kahveye bastırmayın.

Elektrikli ısıtıcınızda kullanacağınız suyu 80 °C olacak şekilde ısıtınız. Suyun daha önce ısıtarak kullanmanız hem zaman kazandıracak, hem de kahvenizin yanmasını önleyecektir. Yaklaşık 150 ml olmak üzere Moka Pot’un rezervuarını valfin alt kısmına kadar doldurun.

Moka Pot’un üst kısmını takın ve sıkıştırın. Hafif ateş üzerine koyduğunuz Moka Pot’un kapağını kapatmayın. Bu şekilde demlenme sürecini görebilirsiniz.

Kahve, Moka Pot’unuzun üst haznesine akmaya başladığında ateşi iyice kısın ve 1 dakika bekleyin. Suyun tamamının üst hazneye geçmesine beklemenize gerek yoktur.